E2 Questions on Rapidly Varied Flow - Sudden transitions and Hydraulic Jumps

  1. E2.1
    ​

    For a trapezoidal channel with a base width=3.0⁢m\text{base width}=3.0m, and side slope 1 vertical 2 horizontal, calculate the critical depth if the discharge is Q=10⁢m3/sQ=10m^{3}/s.
    (Answer: 0.86m)

  2. E2.2
    ​

    Water is flowing at a normal depth in a 3⁢m3m wide rectangular channel with a bed slope of 1:500. If Manning’s n=0.025n=0.025 and the discharge is 5⁢m3/s5m^{3}/s. Calculate the height of a bump that would produce the critical flow without causing backwater upstream (i.e. without raising the upstream water level). (Answer: yn=1.215⁢my_{n}=1.215m, Bump height =0.326⁢m=0.326m)

  3. E2.3
    ​

    Water is flowing at a velocity of 3.4⁢m/s3.4m/s and a depth of 3.4⁢m3.4m in a channel of rectangular section with a width of 3.4⁢m3.4m. Find the changes in depth produced by

    1. (a)
      ​

      A smooth contraction to a width of 3.0m

    2. (b)
      ​

      The smallest allowable contraction for the flow to be possible upstream as described.

    (Answer: (a) y2=3.048⁢my_{2}=3.048m, (b) y2=2.89⁢my_{2}=2.89m)

  4. E2.4
    ​

    The normal depth of flow in a rectangular channel (with a 5m wide bases and 2m high side walls) is 1m. It is laid to a slope of 1m/km with Manning’s n=0.02n=0.02. Some distance downstream there is a hump of height 0.5m on the stream bed. If critical flow occurs on the bump, determine the depth of flow (y1y_{1}) immediately upstream of the bump and the depth of flow (y2y_{2}) above the bump. If the bump is reduced to 0.1m, what values will y1y_{1} and y2y_{2} be?
    (Answer: Q=6.32⁢m3/sQ=6.32m^{3}/s, y1=1.25⁢my_{1}=1.25m, yc=0.54⁢my_{c}=0.54m, y1=1.0⁢my_{1}=1.0m, y2=0.87⁢my_{2}=0.87m)

  5. E2.5
    ​

    Water is flowing at a rate of 10⁢m3/s10m^{3}/s through a rectangular channel 4⁢m4m wide, at a depth of 0.5⁢m0.5m. A weir downstream causes the water to back up the channel and a hydraulic jump occurs. Find the sequent depth and the loss of energy at the jump.
    (Answer: y2=1.37⁢my_{2}=1.37m, Δ⁢E=0.238⁢m\Delta E=0.238m)

  6. E2.6
    ​

    Water flows in a rectangular channel at a depth of 30cm and with a velocity of 16⁢m/s16m/s. If a downstream sill forces a hydraulic jump, what will be the depth and velocity downstream of the jump? What head loss is produced by the jump?
    (Answer: y2=3.81⁢my_{2}=3.81m, V2=1.26⁢m/sV_{2}=1.26m/s, Δ⁢E=9.46⁢m\Delta E=9.46m)

  7. E2.7
    ​

    Water passes under a sluice gate in a horizontal channel of width 2m. The depths of flow on either side of the sluice gate are 1.8⁢m1.8m and 0.3⁢m0.3m. A hydraulic jump occurs a short distance downstream. Assuming no energy loss at the gate, calculate:

    1. (a)
      ​

      The force on the gate

    2. (b)
      ​

      The depth of flow downstream of the hydraulic jump

    3. (c)
      ​

      The fraction of the fluid energy that is dissipated in the jump

    (Answer: F=15.7⁢k⁢NF=15.7kN, y3=1.22⁢my_{3}=1.22m, Fraction of energy lost (dissipated) =28%=28\%)