E1 Questions on Uniform Flow and Critical Flow. - Calculation of normal and critical depth.

  1. E1.1
    ​

    A rectangular channel is 3.0⁢m3.0m wide, has a 0.01 slope, flow rate of 5.3⁢m3/s5.3m^{3}/s, and n=0.011n=0.011. Find its normal depth yny_{n} and critical depth ycy_{c}.

    (Answer: yn=0.41⁢my_{n}=0.41m, yc=0.683⁢my_{c}=0.683m)

    Refer to caption
    Figure 1: A rectangular channel section
  2. E1.2
    ​

    Water flows in a long rectangular channel at a depth of 1.22⁢m1.22m and discharge of Q=5.66⁢m3/sQ=5.66m^{3}/s. Determine the minimum channel width if the channel is to be subcritical.

    (Answer: 1.34⁢m1.34m)

  3. E1.3
    ​

    A rectangular channel has a bottom width of B=8⁢mB=8m and Manning’s n=0.025n=0.025

    1. (a)
      ​

      Determine the slope to give a normal depth of yn=2⁢my_{n}=2m when the discharge is 12⁢m3/s12m^{3}/s

    2. (b)
      ​

      Determine the critical slope and the critical depth when the discharge is 12⁢m3/s12m^{3}/s

    3. (c)
      ​

      Determine the critical slope to give a the critical depth of yc=1.5⁢my_{c}=1.5m and compute the corresponding discharge.

    (Answer:(a) So=0.00024S_{o}=0.00024, (b) S⁢oc=0.0087So_{c}=0.0087, yc=0.61⁢my_{c}=0.61m, (c) S⁢oc=46.03⁢m3/sSo_{c}=46.03m^{3}/s, Q=0.00818Q=0.00818)

  4. E1.4
    ​

    For a trapezoidal channel with a base width b=3.0⁢mb=3.0m, Manning’s n=0.025n=0.025 and side slope s=2s=2 (i.e. 1 vertical: 2 horizontal), calculate the critical depth, critical velocity, and critical slope if its discharge Q=10⁢m3/sQ=10m^{3}/s.

    (Answer:yc=0.855⁢my_{c}=0.855m, vc=2.483m/v_{c}=2.483m/s, S⁢oc=0.00777So_{c}=0.00777)

  5. E1.5
    ​

    A rectangular channel 9⁢m9m wide carries 7.6⁢m3/s7.6m^{3}/s of water when flowing 1.0⁢m1.0m deep. Work out the flow’s specific energy. Is the flow sub-critical or super-critical?

    (Answer: 1.0361.036m and flow is sub-critical)

  6. E1.6
    ​

    Two engineers observed two rivers and recorded the following flow parameters: River 1: flow discharge Q=130⁢m3/sQ=130m^{3}/s, flow velocity V=1.6⁢m/sV=1.6m/s, water surface width B=80⁢mB=80m; River 2: flow discharge Q=1530⁢m3/sQ=1530m^{3}/s, flow velocity V=5.6⁢m/sV=5.6m/s, water surface width B=90⁢mB=90m. Decide the flow regime of two rivers, i.e. sub-critical or super-critical.

    (Answer: River 1 is sub-critical and River 2 is super-critical)

  7. E1.7
    ​

    A concrete, trapezoidal channel has a bottom slope of So=0.0009S_{o}=0.0009 and a Manning roughness factor of n=0.013n=0.013. The bottom width of the channel is b=2.5⁢mb=2.5m, and the side slopes are 1 in 2. Determine the velocity and discharge when the flow is normal at a depth of 1.8⁢m1.8m.
    (Answer: v=2.37⁢m/sv=2.37m/s, Q=26.01⁢m3/sQ=26.01m^{3}/s)

  8. E1.8
    ​

    A trapezoidal channel has a bottom slope of So=1S_{o}=1 in 4040 and a Manning roughness factor of n=0.016n=0.016. The bottom width of the channel is b=6.0⁢mb=6.0m, and the side slopes are 1 in 3. Determine the normal depth in this channel for Q=42.3⁢m3/sQ=42.3m^{3}/s.
    (Answer: yn=0.75⁢my_{n}=0.75m).

  9. E1.9
    ​

    The flow discharge in uniform flow in a rectangular channel 4.6⁢m4.6m wide is 11.3⁢m3/s11.3m^{3}/s when the slope is 1:100. Is the flow sub-critical or super-critical? Calculate the slope, ScS_{c}, that would give critical depth. The Manning roughness coefficient is n=0.012n=0.012.
    (Answer: super-critical, F⁢r=2.1Fr=2.1, Sc=0.002268S_{c}=0.002268).

    Compound Channels

  10. E1.10
    ​

    The cross-section of a stream can be approximated by the compound channel shown in figure 2. The bottom slope is So=0.0009S_{o}=0.0009. The Manning roughness factor n=0.025n=0.025 for the main channel and n=0.035n=0.035 for the overbank areas. Determine the normal depth for a discharge of 197⁢m3/s197m^{3}/s. Also, calculate the energy coefficient α\alpha and the momentum coefficient β\beta for the channel with this flow condition.

    Refer to caption
    Figure 2: A Compound section

    (Answer: yn=5.507⁢my_{n}=5.507m, α=1.23\alpha=1.23, β=1.09\beta=1.09.)

  11. E1.11
    ​

    The total width of the channel considered in Question E1.10 is to be decreased by reducing the overbank portions symmetrically; however, this reduction must not cause an increase of more than 0.15⁢m0.15m in the flow depth for the discharge of 197⁢m3/s197m^{3}/s. Assuming normal depth still is present in the channel, determine the minimum allowable channel total width, BB.
    (Answer: B=16.157⁢mB=16.157m.)

  12. E1.12
    ​

    The cross-section of a river with flood plains flowing in uniform flow may be idealized as shown in Fig. 3. Determine the discharge carried by the river when its dimensions and roughness parameters are:

    Bed slope: So=2×10−4S_{o}=2\times 10^{-4}
    Manning’s ns: n1=n2=n3=0.02n_{1}=n_{2}=n_{3}=0.02
    Side slopes: s1=s2=s3=1s_{1}=s_{2}=s_{3}=1
    Bed widths: B1=3⁢mB_{1}=3m, B2=5⁢mB_{2}=5m, B3=4⁢mB_{3}=4m
    Main channel depth: ym⁢a⁢i⁢n=3.0⁢my_{main}=3.0m

    and

    Normal depth yn=4.5⁢my_{n}=4.5m
    (Answer: Q=69.42⁢m3/sQ=69.42m^{3}/s.)

    Refer to caption
    Figure 3: Idealized river channel with flood plains
  13. E1.13
    ​

    For the channel of question E1.12 calculate the flow, if all dimensions, including the normal depth were the same, but the slope of the channel is 0.002.
    (Answer Q=219.53⁢m3/sQ=219.53m^{3}/s).

    Efficient Channels

  14. E1.14
    ​

    A trapezoidal channel has side slopes of 1:3/4 and the slope of the bed is 1 in 2000. Determine the optimum dimensions of the channel if it is to carry water at 0.5⁢m3/s0.5m^{3}/s. Use the Chezy formula, assuming that C=80⁢m1/2/sC=80m^{1/2}/s.
    (Answer: yn=0.552⁢my_{n}=0.552m, b=0.552⁢mb=0.552m).

  15. E1.15
    ​

    An open channel with n=0.011n=0.011 is to be designed to carry 1.0⁢m3/s1.0m^{3}/s of water at a slope of 0.0065. Find the most efficient cross-section for a rectangular section.
    (Answer: b=2⁢y=0.869⁢mb=2y=0.869m).

  16. E1.16
    ​

    A rectangular channel has width B=3⁢mB=3m and normal depth y=1⁢my=1m. What is the diameter of a semicircular channel that will have the same discharge as in the rectangular channel, when flowing just full in uniform flow? Assume that nn and SoS_{o} are the same in the two cases. Compare the two wetted perimeters.
    (Answer: D=2.057⁢mD=2.057m, Pr⁢e⁢c⁢t⁢a⁢n⁢g⁢u⁢l⁢a⁢r=5.0⁢mP_{rectangular}=5.0m, Pc⁢i⁢r⁢c⁢u⁢l⁢a⁢r=6.463⁢mP_{circular}=6.463m)

  17. E1.17
    ​

    What are the dimensions of the most efficient rectangular channel section to carry 5⁢m3/s5m^{3}/s at a slope of 1 in 900. The surface of the channel is of concrete.
    (Answer: y=1.21⁢my=1.21m, b=2⁢y=2.42⁢mb=2y=2.42m using n=0.012n=0.012)

  18. E1.18
    ​

    What is the most efficient depth for a brick channel of a trapezoidal section with sides sloping at 45∘45^{\circ} to the horizontal to carry 3⁢m3/s3m^{3}/s. The bed slope is 0.0009.
    (Answer: y=1.104⁢my=1.104m, using n=0.015n=0.015)